Erzurum ASKF – www.erzurumaskf.org.tr
Duyurular

Erzurum ASKF başkanı Selehattin ÇODUR’dan Sporda Artan Şiddet İle İlgili Açıklama

Sporun içinde şiddet olmaz

 

Erzurum Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Selahattin Codur, amatör maçlarda yaşanan şiddet olayları nedeniyle TFF Amatör İşler Kurulu’nun bu hafta oynanması gereken maçları iptal etmesi ile ilgili olarak, “Amatör İşler Kurulu yerinde bir karar vermiştir. Sporun içinde şiddet olamaz. Şiddetin önüne geçmek için herkese görev düşüyor” dedi.

 

Nurullah PALA/PUSULA

Erzurum Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Selahattin  Codur,  amatör spor ve futbol karşılaşmalarında şiddetin önüne geçmek için herkes üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Amatör İşler Kurulu’nun son günlerde amatör maçlarda yaşanan ve ülke genelinde maçların ertelenmesine neden olan şiddet olayları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunun Erzurum ASKF Başkanı Selahattin Codur, Amatör İşler Kurulu’nun bu hafta oynanması gereken amatör küme maçları ve alt yaş grupları karşılaşmalarını ertelemesinin yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Erzurum ASKF olarak kararı desteklediklerinin altını çizen Codur, “Spor sevgi, saygı, dostluk ve barış demektir, Sporun içinde asla şiddet olmamalı. Spor adı üstünde spordur, sağlıklı yaşamak, keyif olmak ve seyir sevki olan bir unsurdur. Tüm spor severler olarak maçlara sadece keyif almak için gidelim. Sahadaki sporcularda bize sporun güzelliklerini yansıtsınlar, şiddetten ve kavgadan uzak dursunlar” dedi.

Herkes üzerine düşen görevi yapmalı

Son haftalarda amatör maçlar öncesinde, maç sırasında ve sonrasında yaşanan şiddet olaylarının kendilerini üzdüğünü ifade eden Erzurum ASKF Başkanı Selahattin Codur,  bu olayların önüne geçilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Olayların geneline bakıldığında kimsenin suçu kabul etmediğini vurgulayan Erzurum ASKF Başkanı Codur, ”Bu olayların sona ermesi için deyim yerindeyse herkes kapısının önünü süpürecek. Öncelikle herkes kendine çeki düzen verecek. Önce ben değil önce centilmenlik düsturunu edinecek. Saha içinde hakem hatası da olur oyuncu hatası da olur. İyi niyetli olmak çok önemli. 17 Yaşında bir kardeşimiz hayatını kaybetti. Bunun telafisi olabilir mi? Farkındalık oluşturmak için bir hafta maçlar oynatılmayacak. Bu duruma bile farklı yorumlar getiriliyor. Yazık. Gencecik bir kardeşimizi kaybetmişiz ve birileri çıkıp başka konulara giriyor. Bu tür şiddet olaylarının önlenmesi için bu camianın içinde bulunan herkes, hakem, gözlemci, saha komiseri, yönetici, antrenör, futbolcu ve taraftarlar şapkalarını önlerine koyarak bu konu hakkında ben ne yapabilirim diye düşünürse bir adım atmış oluruz” dedi.

Yaşanan acı olaydan ders çıkarmalıyız

“Yaşanan şiddet olayları nedeniyle  büyük üzüntü içerisindeyiz” diyen Codur, Sözlerini şöyle noktaladı:

“ İnsan hayatı ve sağlığı yanında şampiyonluk veya küme düşme mücadelesi zerre önem arz etmiyor. Yeniden aynı acıların yaşanmaması için kulüplerimizin bu hadiseden ders çıkartmaları gerekmektedir.  Bu nedenle 4-5-6  Ocak 2019 tarihleri arasında Türkiye genelinde oynanacak tüm Amatör Futbol müsabakaları  ve alt yaş grupları maçları TFF Amatör Kurul Kararları gereği oynanmayacaktır. Bu üzücü hadisede vefat eden kardeşimize Cenab-ı Allah’tan rahmet acılı ailesine sevenlerine ve spor camiasına baş sağlığı ve sabırlar dilerim. İlimizde de amatör küme karşılaşmaları ve alt yaş gruplarında bu hafta maç oynanmayacak.”

 

 

http://www.agriaskf.com/assets/images/templates/default/header-bg.png

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir